“Kasblar shaharchalari” nima qiladi?
Bu shaharchalarda:
- Maktab o‘quvchilari qurilish, xizmat ko‘rsatish, qishloq xo‘jaligi, sanoat, transport va “yashil” energetika kabi zamonaviy kasblar bilan tanishadi.
- Amaliy mashg‘ulotlar va ekskursiyalar o‘tkaziladi.
- O‘quvchilarning qaysi kasbga moyilligi testlar orqali aniqlanadi.
- 11-sinf bitiruvchilari orasida oliy ta’limga qiziqishi past bo‘lgan yoshlar aniqlanib, texnikumlarga yo‘naltiriladi.
May–avgust oylarida maktablarda “Kasb tanlash haftaligi” o‘tkaziladi. Yil yakunida qariyb 200 ming nafar o‘quvchi kasb-hunarga o‘qitilishi kutilmoqda.
“Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari” tanlovi
1-martdan boshlab texnikum o‘quvchilari va yoshlar o‘rtasida Prezident sovrini uchun “Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari” kasbiy mahorat milliy tanlovi o‘tkaziladi.
- 10 ta kasb bo‘yicha tanlov o‘tkaziladi.
- Hududiy bosqichda 700 nafar sovrindor aniqlanadi.
- Respublika bosqichida 120 nafar g‘olib saralanadi.
- Mukofot puli 4,9 mln so‘mdan 41,2 mln so‘mgacha.
- Xalqaro musobaqa g‘oliblari 1 mlrd so‘mgacha rag‘batlantiriladi.
O‘zbekiston — Xitoy ustaxonalari
Avgust oyidan boshlab Xitoy tajribasi asosida 20 ta texnikumda O‘zbekiston — Xitoy ustaxonalari tashkil etiladi.
Shuningdek, Germaniya, Shveysariya, Xitoy, Janubiy Koreya va Buyuk Britaniya ta’lim dasturlari asosida:
- 60 ta kasb bo‘yicha yangi dasturlar joriy qilinadi;
- 8 ming nafar o‘quvchi qamrab olinadi.
Stipendiya miqdori qancha bo‘ladi?
2026–2027 o‘quv yilidan boshlab dual ta’limda o‘qiyotgan texnikum o‘quvchilariga stipendiya to‘lanadi:
- Har bir o‘quvchiga — 412 ming so‘m (BHMning 1 baravari).
- Agar o‘zlashtirish ko‘rsatkichi 85% dan yuqori bo‘lsa — 1 mln 236 ming so‘m (BHMning 3 baravari).
Bu degani, yaxshi o‘qigan texnikum o‘quvchisi oyiga 1,2 mln so‘mgacha stipendiya olishi mumkin.
Texnikum bitiruvchilarini ishga olgan tadbirkorlarga ijtimoiy soliqni 1% stavkada to‘lash huquqi 2030-yilgacha uzaytirilishi rejalashtirilmoqda.
Yangi qarorlar natijasida texnikumlarda o‘qish yanada jozibador bo‘ladi. O‘quvchilar stipendiya va mukofotlar oladi, xalqaro darajadagi ta’lim dasturlari joriy etiladi hamda bitiruvchilarni ish bilan ta’minlash imkoniyatlari kengayadi.