Banklarda mikroqarz foizi 30% gacha tushdi: bu nimani anglatadi?
Markaziy bank e’lon qilgan ma’lumotlarga ko‘ra, tijorat banklarida mikroqarzlarning o‘rtacha foiz stavkasi 30% gacha pasaygan. Bu ko‘rsatkich so‘nggi yillarda qayd etilgan eng past darajalardan biri hisoblanadi.
Shuningdek, avtokreditlarning o‘rtacha foizi ham 23% gacha tushgan va hozircha minimal darajadaturibdi.
Mikroqarz — bu banklar tomonidan aholiga kichik miqdorda, odatda qisqa muddatga beriladigan iste’mol krediti.
Odatda mikroqarz:
• katta garov talab qilmaydi;
• tez rasmiylashtiriladi;
• maishiy ehtiyojlar (ta’mirlash, davolanish, o‘qish, kichik biznes boshlash va boshqalar) uchun olinadi;
• summasi nisbatan kichik bo‘ladi.
Soddaroq aytganda, mikroqarz — bu tez va kichik miqdordagi bank qarzi.
Kuzatuvchilarga ko‘ra, foizlar tabiiy ravishda tushgani yo‘q. 2025 yilning so‘nggi choragida banklar tomonidan mikroqarz ajratish hajmi sezilarli kamaygan.
Ya’ni kredit olish talablari kuchaygan, ayrim banklarda limitlar kamaygan va mikroqarz olish biroz qiyinlashgan.
Natijada, kredit oluvchilar soni kamaygani sababli o‘rtacha foiz ko‘rsatkichi ham pastroq chiqmoqda. Avtomobil xaridi uchun beriladigan kreditlar — avtokreditlar — bo‘yicha o‘rtacha foiz 23% gacha tushgan. Bu ham hozircha eng past ko‘rsatkichlardan biri.
Mikroqarzlar bo‘yicha o‘rtacha foiz stavkasi 30 foizgacha, avtokreditlar esa 23 foizgacha pasaydi va bu so‘nggi davrdagi eng past ko‘rsatkichlardan biri hisoblanadi. Biroq foizlarning tushishi kredit olish osonlashganini anglatmaydi. Aksincha, banklar tomonidan talablar kuchaytirilgani va limitlar kamaytirilgani sababli mikroqarz ajratish hajmi qisqargan. Shu bois kreditlar arzonlashgan bo‘lsa-da, ularni olish jarayoni avvalgiga qaraganda ancha sinchkov va qat’iy bo‘lib qolgan.