O‘zbekistonda elektromobillarga avtokreditlar foiz stavkasi yillik 16% gacha tushirildi
Zaryadlash stansiyalarini o‘rnatish uchun 10% foiz stavkasi bilan imtiyozli kreditlar ajratiladi.
O‘zbekistonda ekologik transport xaridlarini imtiyozli moliyalashtirish tizimi joriy etiladi va zaryadlash xarajatlarining bir qismi qoplanadi. Bu haqda Prezident tomonidan tasdiqlangan Davlat dasturida xabar berilgan.
O‘zbekistonda aholini ommaviy ravishda elektr transportidan foydalanishga o‘tkazish bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqilmoqda. Dastur doirasida elektr avtomobillarini sotib olish uchun bank kreditlari yillik 16% dan oshmagan stavka bilan beriladi.
Bunday mashina egalari uchun davlat elektr energiyasi xarajatlarini subsidiyalashni rejalashtirmoqda: agar zaryadlash stansiyasida bir kilovatt-soat narxi 300 so‘mdan oshsa, farq davlat byudjeti hisobidan qoplanadi. Zaryadlash terminallari tarmog‘ini 4 ming tagacha kengaytirish rejalashtirilgan, shu bilan birga tadbirkorlar ularni o‘rnatish uchun 10% foiz stavkasi bilan imtiyozli kredit olishlari mumkin.
Qo‘shimcha tarzda, mamlakatda eski avtomobillarni utilizatsiya qilish jarayoni boshlanadi, ularning detallari qayta ishlashga yuboriladi.
Ekologiya sohasida hukumatning maqsadi – 7 mlrd kubometr tabiiy gazni tejash va 11 mln tonna zararli moddalar chiqindisini oldini olish. Qishloq xo‘jaligida esa 504 ming gektar maydonda suvni tejash tizimlari joriy etiladi, bu esa taxminan 5 mlrd kubometr suv resursini saqlashga imkon beradi.
Toshkent va Toshkent viloyatidagi havoni yaxshilash maqsadida 6,5 mingdan ortiq issiqxonalar modernizatsiya qilinadi. Ularning egalari zamonaviy filtrlar o‘rnatishga majbur qilinadi yoki issiqxonalarni boshqa hududlarga ko‘chirish taklif qilinadi.
Shuningdek, dastur doirasida Surxondaryo va Sirdaryo viloyatlarida “yashil kamarlar” yaratiladi va Frantsiya, Xitoy hamda Saudiya Arabiston texnologiyalaridan foydalanib sun’iy yog‘ingarchilik chaqirish tajribalari o‘tkaziladi.